

MK K962ALM | 13A 1 Gang Double Pole Switched Fused Spur Connection Unit with Neon, Metal Clad
£21.37 ex VAT
£25.64 inc VAT
MK K942ALM | 13A 1 Gang Double Pole Switched Fused Spur Connection Unit, Metal Clad
£16.12 ex VAT
£19.34 inc VAT
MK K989ALM | 13A 1 Gang Double Pole Unswitched Fused Spur Connection Unit with Flex Outlet, Metal Clad
£17.67 ex VAT
£21.20 inc VAT
๐ Delivery: Next working day if ordered by 4pm!
Additional information
| Product | Connection Unit |
|---|---|
| Product Type | Fused |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Gangs | 1 Gang |
| Includes 13A Switch Socket? | N |
| Includes RCD? | N |
| Neon Indicator | N |
| Pole Configuration | Double Pole (2P) |
| Flex Outlet | Y |
| Fuse Fitted | Y |
| Screwless? | N |
| Lockable? | Y |
| Mounting | Surface |
| Ingress Protection | IP2XD |
| Telephone Master | N |
| Telephone Secondary | N |
| TV Socket | N |
| FM/DAB | N |
| Satellite | N |
| RJ11 | N |
| RJ45 Cat 5E | N |
| RJ45 Cat 6 | N |
| USB | N |
| Body Material | Metalclad |
| Face Colour | Aluminium |
| Insert Colour | White |
| Rocker Colour | White |
| Height | 86 mm |
| Width | 86 mm |
| Current Rating | 13 A |
| Voltage | 250 V |
| Standards | BS 1363 |
Related products
-
MK K962ALM | 13A 1 Gang Double Pole Switched Fused Spur Connection Unit with Neon, Metal Clad
£21.37 ex VAT
£25.64 inc VAT
-
MK K983ALM | 13A 1 Gang Double Pole Unswitched Fused Spur with Neon, Metal Clad
£16.09 ex VAT
£19.31 inc VAT
-
MK K942ALM | 13A 1 Gang Double Pole Switched Fused Spur Connection Unit, Metal Clad
£16.12 ex VAT
£19.34 inc VAT


