

MK K2214ALM | Logic Plus 41mm 2 Gang Surface Mounting Pattress Box with Knockouts, Metal Clad
£5.29 ex VAT
£6.35 inc VAT
MK K8893ALM | 40mm 6 + 8 Gang Electrical Surface Mounting Back Box with 4x20mm & 4x25mm Knockouts
£7.48 ex VAT
£8.98 inc VAT
MK K8891ALM | 38mm 1 Gang Electrical Surface Mounting Back Box with 6x20mm Knockouts
Part Number/SKU: K8891ALMCategory: Metal Clad Plus Grid Back Box
£2.28 ex VAT
£2.74 inc VAT
๐ Delivery: Next working day if ordered by 4pm!
Additional information
| Product | Box |
|---|---|
| Product Type | Switch/Socket |
| Mounting | Surface |
| Number of Gangs | 12 |
| Knockouts Included? | Y |
| Material | Aluminium |
| Length Min Max | 73 mm |
| Height | 73 mm |
| Nominal Width | 40 mm |
| Standards | BS 5733 |
no downloads/datasheets currently available.
Related products
-
MK 895ALM | Grid Plus 9 & 12 Gang Flush Knockout Metal Back Box
£9.95 ex VAT
£11.94 inc VAT
-
MK 893ALM | Grid Plus 6 & 8 Gang Flush Knockout Metal Back Box
£6.64 ex VAT
£7.97 inc VAT




