
MK K3591ALM | 10A 1 Gang 2 Way Single Pole Light Switch Plate with Back Box, Metal Clad
£10.97 ex VAT
£13.16 inc VAT
MK K3592ALM | 10A 2 Gang 2 Way Single Pole Light Switch Plate with Back Box, Metal Clad
£18.86 ex VAT
£22.63 inc VAT
MK K5232ALM | 20A Double Pole 1 Gang Rocker Switch with Neon, Metal Clad
£25.62 ex VAT
£30.74 inc VAT
🚚 Delivery: Next working day if ordered by 4pm!
We only have 2 remaining! We are waiting for further stock.
Additional information
| Product | Switch |
|---|---|
| Product Type | Control |
| Switched/Unswitched | Switched |
| Gangs | 1 Gang |
| Ways | 1 Way |
| Includes 13A Switch Socket? | N |
| Includes RCD? | N |
| Neon Indicator | Y |
| Pole Configuration | Double Pole (2P) |
| Flex Outlet | N |
| Fuse Fitted | N |
| Screwless? | N |
| Lockable? | N |
| Mounting | Surface |
| Ingress Protection | IP2XD |
| Telephone Master | N |
| Telephone Secondary | N |
| TV Socket | N |
| FM/DAB | N |
| Satellite | N |
| RJ11 | N |
| RJ45 Cat 5E | N |
| RJ45 Cat 6 | N |
| USB | N |
| Body Material | Metalclad |
| Face Colour | Aluminium |
| Rocker Colour | White |
| Indicator Colour | Red |
| Fixing Centres | 60.3 mm |
| Height | 86 mm |
| Width | 86 mm |
| Depth | 47 mm |
| Current Rating | 20 A |
| Voltage | 250 V |
| Standards | BS EN 60669-1 |
Related products
-
MK K5212ALM | 20A Double Pole 1 Gang Rocker Switch, Metal Clad
£16.59 ex VAT
£19.91 inc VAT
-
MK K3592ALM | 10A 2 Gang 2 Way Single Pole Light Switch Plate with Back Box, Metal Clad
£18.86 ex VAT
£22.63 inc VAT
-
MK K3591ALM | 10A 1 Gang 2 Way Single Pole Light Switch Plate with Back Box, Metal Clad
£10.97 ex VAT
£13.16 inc VAT
-
MK K5240ALM | 32A Double Pole 1 Gang Switch with Neon, Metal Clad
£34.65 ex VAT
£41.58 inc VAT


